Španielsky „sen“ – jazykový kurz v Alicante

AdminNovinky

Realitu tohto týždňového sna sme si uvedomili, až keď sme sa 24.10.2023 presne o polnoci stretli pri našej škole a nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol na letisko do Krakova. Odtiaľ sme leteli priamo do španielskeho prístavného mesta Alicante, ktoré nás privítalo krásnym slnečným dňom.

Naša dlhodobá spolupráca s jazykovou školou ELCANO a s jej riaditeľom Victorom sa už niekoľko rokov teší obľube aj vďaka tomu, že Španielsko je krajina s bohatou históriou a samotné mesto Alicante má svoje osobité čaro, ktoré získa srdce nejedného študenta. Praktizovanie španielskeho jazyka v prirodzenom prostredí je práve tá silná motivácia, no určite lákavé sú nádherné pláže, slnko, more, jedlo a samozrejme neopísateľná atmosféra tohto mesta s jeho kultúrou a samotnými ľuďmi.

Keďže sme sa išli zdokonaľovať v jazyku, tak náš program spočíval v tom, že sme trávili dopoludnie hodinami v škole s úžasnými učiteľmi Sergiom a Veronicou, ktorí s nami nielen zopakovali základné gramatické javy, ale sme si mnohé situácie preverili aj v samotných uliciach mesta a na mestskom „mercade“ – trhu. V popoludňajších hodinách to boli voľnočasové aktivity, v rámci ktorých sme navštívili dominantu Alicante – hrad sv.BARBORY a taktiež si zatancovali s profesionálnym tanečníkom. Zaujímavé bolo navštíviť múzeum vody a Oceánografické múzeum OCEAN RACE, ale aj múzeum „Las Hogueras“. Víkendové voľné dni sme využili slnením na pláži, ale aj na výlet loďou na ostrov Tabarca a návštevu mesta Benidorm, Španielmi nazývané „Miami“ Španielska.

Naši učitelia z GSM sa počas týchto dní stretli s učiteľmi z predchádzajúcich projektov Erasmus. Jedno stretnutie bolo s učiteľmi s Ginesom a Isabel z IES de Juan CARLOS I. z Murcie a taktiež sa im dostalo milého privítania na škole IES María Blasco de San Vicente de Raspeig de Alicante od samotného vedenia a od úžasných učiteliek Hermi, Grácie a Cristiny. Okrem spomínania aj plánovali. Nielen Španieli, ale aj my v Prešove a celý náš región Šariš máme čo ukázať svetu. Preto tieto pracovné stretnutia spočívali v tom, ako využiť krásy regiónov vo výmenných pobytoch. Nevýhodou je naša geografická poloha bez letiska, ale aj väčšia vzdialenosť a pre mnohých cudzincov aj náročnosť cestovania. No určite nás to neodradí od budúcich spoločných aktivít. Za zmienku stojí to, že s mestom Alicante nás spájajú nielen nové priateľstvá, ale aj spoločná Konkatedrála sv.Mikuláša https://concatedralalicante.com/ . Zaujímavosťou je taktiež kópia vzácnej relikvie šatky sv.Veroniky, ktorá je tam taktiež uložená v kláštore de Santa Faz /https://es.wikipedia.org/wiki/Monasterio_de_la_Santa_Faz_(Alicante)/.

Možno práve preto kúsok nášho srdca zostáva vždy v spojení s Alicante a dáva nám nádej, že dvere jazykovej školy a našich hostiteľov sú pre nás kedykoľvek otvorené a že sa tam môžeme vždy vracať ako „domov“.

Ďakujeme mestu Prešov, v zastúpení p. primátorom Ing. Františkom Oľhom, za pomoc a dotáciu v sume 2500 eur na zorganizovanie tohto kurzu. Veríme, že naším postojom, dobrou výchovou a zodpovednosťou sme spravili dobré meno nielen Slovensku, ale aj  nášmu mestu Prešov, našej škole a predovšetkým rodičom.

Taktiež ďakujeme za túto skvelú možnosť aj nášmu vedeniu školy a učiteľom, ktorí nám umožnili získať túto novú skúsenosť. Teraz už s istotou môžeme povedať, že sme náš španielsky sen „dosnívali“ 31.10.2023, keď sme sa vo večerných hodinách rozlúčili na autobusovej stanici v Prešove.

No čo, snívať môžeme stále… a aj náš jazykový kurz je dôkazom toho, že snívať sa oplatí 😊