Deň jazykov

laluboNovinky

Ožili sme siedmimi jazykmi

Predposledný októbrový piatok sa na Monike niesol v duchu všetkých siedmich jazykov, ktoré sa u nás vyučujú.

Monikársky deň jazykov, 20. október 2023, sme začali sv. omšou, ktorú v Konkatedrále sv. Mikuláša celebroval náš školský kaplán Martin. Pri sv. omši zazneli čítania, prosby a piesne v rôznych jazykoch, ktoré sa učia Monikáči. Pán kaplán v homílii nezabudol pripomenúť aj náš rodný jazyk – šarišské nárečie. „Znace, že v Bibľii śe piśe: je čas bic cicho a je čas hutorec (porov. Kaz 3, 7). Teraz je čas na kazeň, ta śe za mňe modľice, žeby som dobre povedzel,“ uviedol s úsmevom svoj príhovor náš duchovný otec.

Potom však už dôstojne pokračoval v spisovnej slovenčine. V homílii sa venoval tomu, že Ježiš nazval svojich nasledovníkov priateľmi a osobitne ich ubezpečoval o ich hodnote. „Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané,“ povedal Ježiš svojim priateľom. Pán kaplán nás povzbudil, že aj my ako Ježišovi súčasní nasledovníci, sa môžeme považovať za jeho priateľov.

Slávenie sprevádzal hudbou Zbor sv. Moniky, ktorý pre túto príležitosť nacvičil piesne v cudzích jazykoch, najmä v angličtine.

Jazykové workshopy

Po skončení sv. omše pokračoval program dňa jazykov v škole tematickými workshopmi. Aktivity zorganizovali a zabezpečovali starší študenti pre mladších. Okrem cudzích jazykov sa odhaľovali aj krásy slovenčiny. Slovenčinársky workshop ponúkol účastníkom cez kvíz možnosť zistiť, ku ktorému štúrovcovi majú najbližšie. Citlivé duše? Jasný Sládkovič! Výbušní rebeli to mali zasa bližšie k Jankovi Kráľovi. Ďalší sa našli v Štúrovi a Chalupkovi…

Na talianskom workshope sa študenti zasa dozvedeli čo-to o histórii a kultúre Talianska. Náš maturant Šimon sa taktiež podelil so svojou skúsenosťou letnej brigády v Taliansku, ktorá mu zásadne pomohla zlepšiť jeho jazykové zručnosti.

Naopak, angličtina sa niesla v duchu známej relácie 5 proti 5, kde dva tímy hádali najčastejšie odpovede na otázky o geografii, kultúre a histórii anglicky hovoriacich krajín. Ale aby to nebolo také jednoduché, všetci museli odpovedať v angličtine.

Zima, chlad, hrubé vetrovky, zimné čiapky a horúci čaj. Naši ruštinári sa rozhodli priblížiť ruské prostredie nie len cez prezentáciu a kahoot, ale aj navodením pravej sibírskej atmosféry. Nesmel chýbať ruský čaj.

Študentky francúzštiny okrem všeobecného odprezentovania Francúzska a kvízu potrápili návštevníkov svojho workshopu úlohou správne napísať slová, ktoré im prečítali. Bolo to trápenie, ale užili si pri tom aj veľa zábavy.

Nemčinárske workshopy sa delili na dve časti. Prvá bola prezentácia o nemecky hovoriacich krajinách, po nej nasledoval kvíz o spomínaných faktoch. Prezentáciu v jednej triede viedla aj naša nemecká spolužiačka Anna, ktorá z vlastných skúseností dokázala odpovedať na rôzne zvedavé otázky o živote v Nemecku.

Španielska aktivita bola skutočne aktívna, nebola len o teórii jazyka, histórii Španielskeho kráľovstva a gramatike. Neodmysliteľnou súčasťou hispánskej kultúry je futbal, a preto si chlapci zo 4.A pre návštevníkov svojho workshopu pripravili aj aktivitu s loptou. Študenti sa snažili trafiť do jednej z bránok alebo do kužeľa.

Spoločná desiata

Počas veľkej prestávky sa snáď celá škola zišla v telocvični. Učitelia a ich študenti pripravili pre všetkých jeden veľký stôl plný rôznych jedál a nápojov prepojených s krajinami, ktorých jazyky sa učíme. Od bryndzovej nátierky, cez špeciality francúzskej kuchyne až po čaj zo samovaru… o pohostenie nebola núdza! A takmer všetko sa pojedlo!

Prestávku si v telocvični niektorí spríjemnili aj tancom a zábavou. Bol to skutočne živý a krásny čas spoločenstva rodiny GsM.

Ohlasy

Deň jazykov bol krásnym zážitkom pre všetkých, ktorí sa ho zúčastnili a aj pre tých, ktorí ho pripravovali. Náš prvák Ľudo sa pre školský časopis Enter vyjadril: „Je to super! Najviac sa mi páčilo na španielskom workshope, lebo je to krásny jazyk, s ktorým sme sa mohli oboznámiť, a aktivity neboli jednoduché, spájali pohyb aj vedomosti. A bufet? Tak to bolo peckové!“ Ani ostatní oslovení neskrývali radosť a nadšenie.

Pre mnohých bol však najkrajším zážitkom práve pocit dobre vykonanej práce, pohľad na veselých ľudí v telocvični a nadšených študentov na workshopoch. Každý si našiel svoje a na 6. a 7. hodinu pokračoval obohatený touto krásnou skúsenosťou.

Všetky fotky z dňa jazykov si pozrite na linku tu: https://photos.app.goo.gl/AVuVXQmaGjWCViu87

Fotky a text – Peter Haľko 5.BA