Beseda s Veronikou Homolovou Tóthovou

AdminNovinky

Aj tento školský rok sa začal v našej škole obľúbeným festivalom Prešov číta rád, ktorý organizuje Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove.
27.9.2023 navštívila našu školu Veronika Homolová Tóthová. Ako spisovateľka je známa po celom Slovensku, najmä bestsellerom Mengeleho dievča. Venuje sa aj dokumentárnej činnosti a natočila 15 dielny cyklus filmov s názvom Neumlčaní. Vo svojich dielach vykresľuje príbehy ľudí postihnutých totalitou.
“Väčšina mladých ľudí si myslí, že história je niečo, čo sa stalo a zostalo to tam, kedy sa to stalo. To ale nie je pravda. To, čo sa stalo vtedy, definuje to, čo sa deje dnes.” Touto vetou sa začala podnetná debata. Ako mohlo byť Slovensko víťazom na konci druhej svetovej vojny? Prečo nám stále patria územia od Senca po Košice? Spolu sme zisťovali, že história 20. storočia je obzvlášť komplikovaná a nemálo dôležitá pre náš život. Taktiež sme diskutovali o tom, ako sa všetky tieto dejinné udalosti zle učili a učia, napríklad to, že príbeh Gabčíka vôbec nie je len o dvadsiatich sekundách atentátu. A na druhej strane, že bez atentátu by Slovensko určite nevyzeralo tak, ako vyzerá dnes.
Dozvedeli sme sa viac aj o samotnej autorke, ako sa veľa faktov o týchto udalostiach dozvedela od svojho starého otca. Akých mala dobrých učiteľov na gymnáziu a čo ju motivovalo k zaznamenávaniu príbehov utláčaných. “Sú to tie najsilnejšie príbehy našej novodobej histórie. A práve na týchto príbehoch dokážete pochopiť, čo to je naozaj mať slobodu a demokraciu.” Rozprávali sme o tom, aké je jednoduché stratiť aj úplne bežný pocit slobody. Aké je pre nás vzácne byť schopní len prejsť po chodníku bez ujmy. “Mňa na tých ľuďoch a príbehoch najviac fascinuje, čo bola tá sila, a ako je vôbec možné, že mali tú odvahu po tom, čo prežili, si vybudovať na prvý pohľad normálny život.”
Takisto sa zdôverila, že počas 15 rokov zbierania príbehov, sa ten svoj viac a viac ľudí stráni povedať. “Od roku 2016 sa situácia začala meniť. Dnes je tých ľudí samozrejme menej, ktorí sú ešte schopní porozprávať svoj príbeh a z tých ľudí približne polovica ho už nechce zverejniť. Povedia mi, že sa reálne boja o svoje deti, o svoje vnúčatá.” Spomenula však, že veľa z nich predsa len túži, aby ich príbehy boli zachytené.
Tak vzniklo aj dielo Mengeleho dievča. “Pani Viola nechcela zaznamenať svoj príbeh. Pre ňu bolo veľmi dôležité, aby sme zaznamenali príbehy tých, ktorí sa nevrátili.” Kniha je o Slovenke (Viole Stern Fischerovej), ktorá prežila 4 koncentračné tábory, pričom na nej v Auschwitzi robili nacisti pokusy. “Celý čas, ako sme tú knihu písali, sa ma pýtala: ,Naozaj si myslíš, že ešte niekoho na Slovensku bude zaujímať smutný príbeh starej ženy?‘ A ja som jej povedala, že určite áno. Ale nikto z nás nepredpokladal, že tých čitateľov bude tak strašne veľa.” Na Slovensku sa totiž predalo skoro 100 tisíc kusov a stala sa najpredávanejšou slovenskou knihou od roku 1993. “Keď sa ma ľudia pýtajú, prečo si myslím, že je taká úspešná, myslím si, že je to práve preto, lebo keď prečítate tú krátku anotáciu, tak máte pocit, že to je strašne silný človek. Núka sa otázka: Dokázal by som ja prežiť pokusy, štyri koncentráky? Zdá sa, že je to veľmi silný človek, s ktorým sa ani nedá stotožniť. Ale ona, práve naopak, v opise toho, čo sa dialo, sa nebála povedať, ako ju to roztrhalo na kusy, aká slabá sa cítila, a aké to bolo pre ňu strašne ťažké. Práve to, aká úprimná v tom všetkom dokázala byť, práve to si myslím, že je sila tej knihy.”
Diskusia sa skončila krásnou myšlienkou: “Iste v živote stretnete ľudí, s ktorými si nebudete rozumieť, s ktorými si nebudete mať čo povedať, ktorí vám nebudú ničím blízki. Napriek tomu vždy musíte toho človeka rešpektovať a nikdy nemôžete mať pocit, že máte väčšie právo na život ako on.” Ďakujeme Veronike Homolovej Tóthovej a hlavne organizátorovi obľúbeného festivalu Prešov číta rád – Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove.
Samo Šarišský, 2.C