Modelový parlament Slovenska

Vedenie školy Novinky, Úspechy žiakov

V dňoch 22.-24. apríla sa žiaci 2ba triedy – Viliam Dominik Ďuraš a Matej Piroh zúčastnili prvého ročníka Modelového parlamentu Slovenska. MPS – Modelový Parlament Slovenska je projekt založený stredoškolákmi, ktorý prebieha v štýle zasadania parlamentu. Účastníci si vyskúšali, aké je to byť poslancom a verejným činiteľom.

Prostredníctvom aktivít na konferencii si študenti rozvinuli svoje debatné schopnosti, kritické myslenie, a zlepšili svoj prehľad o aktuálnych témach, ktoré sa riešia na Slovensku či vo svete. Medzi ďalšie aktivity patrilo vytváranie návrhu zákona či stretnutie s významnými osobnosťami politiky, napríklad s Mikulášom Dzurindom či Gáborom Grendelom. V rámci oceňovania najlepších 5 poslancov spomedzi 100 účastníkov z celého Slovenska, bol náš študent Viliam vybraný ako najlepší poslanec za zahraničný výbor. Spolu so svojim spolužiakom vytvoril návrh zákona, ktorý ako jediný prešiel hlasovaním s ústavnou väčšinou. Našim študentom gratulujeme, a prajeme im veľa šťastia a úspechov dobudúcna.