Prečo študovať na Monike?

Chceš študovať na škole, ktorá je mladá nie len vekom, ale aj duchom? Monika, ako ju familiárne voláme, je pre teba tá správna voľba. Ako zo "švédskych stolov" si môžeš vybrať z mnohých aktivít. Domáce i medzinárodné projekty, ktorým budeš rozumieť vďaka množstvu cudzích jazykov, ktoré u nás môžeš študovať. Hneď od prvého ročníka sa môžeš vrhnúť do víru udalostí a ovplyvňovať chod školy ako člen školského parlamentu. Ak rád pomáhaš iným, realizovať sa môžeš v organizovaní zbierok, podporovať našu adopciu na diaľku alebo pred Vianocami naplniť so spolužiakmi "krabicu od topánok" darčekmi pre deti zo sociálne slabších rodín. Ak ti pri tom všetkom poriadne vytrávi, školský bufet ťa určite nenechá hladovať. A ak sa tete bufetárke pekne prihovoríš, rada ťa ponúkne aj nejakým vlastnoručne upečeným koláčikom. K nemu si cestou dokúpiš kapučíno a môžeš sa pokojne vyvaliť v sedacom vaku. Nemusíš mať však výčitky z prijatého cukru, lebo energiu sa ti rýchlo podarí spáliť pri kalčete, šachu, stolnom tenise alebo na multifunkčnom ihrisku, či v telocvični na jednom z mnohých športových krúžkov. Ak si dobrá alebo dobrý "lego technik", či rozumieš skratke WoT, náš klan ťa rád privíta. Kráľom alebo kráľovnou školského plesu sa môžeš stať aj vďaka dôslednej príprave na každoročnom tanečnom kurze.

Neboj sa, popritom sa niečo aj naučíš a pripravíš sa na maturitu, aby si mohol pokračovať na vysnívanej vysokej škole. Na tú sa dostaneš takmer na sto percent - vlastne, nedostane sa len, kto nechce.

Nielen z chleba (a muffinov z bufetu) žije človek, preto v neposlednom rade môžeš rásť aj duchovne. Oddýchnuť si v Božej prítomnosti môžeš v kaplnke, do ktorej môžeš zájsť aj na niektorú z pravidelných sv. omší. Tiež sa nemusíš hanbiť poprosiť skoro vždy prítomného školského kaplána o rozhovor či sv. spoveď. So spolužiakmi môžeš od prvých chvíľ na Monike budovať "partiu" na triednych duchovných obnovách.

Cez "free wifi" sa do neba síce nedovoláš, ale určite zistíš, či ti nemešká vlak odchádzajúci z blízkej železničnej stanice.

A čo o nás hovoria absolventi?

Mgr. Martin Husovský

Umelec na voľnej nohe, skladateľ

Ako hovorí moja známa, divadlo netvorí budova, ale ľudia. Tak to bolo a bude aj pre mňa vo vzťahu ku Gymnáziu sv. Moniky. Našiel som tam mnoho priateľov na celý život, nielen medzi spolužiakmi. A konečne pocit pochopenia a prijatia s rešpektom voči individualite človeka.

Mgr. Patrícia Reichlová

Senior Strategist v reklamnej agentúre JANDL

V súčasnosti sa pri téme vzdelávania začína hovoriť o "character education." Škola by nemala mladých učiť iba vedomosti, ale budovať ich charakter, vzdelávať o   hodnotách a pomôcť im zorientovať sa vo svete. Mne toto dala naša "Monika."

Stretla som tu učiteľov, pre ktorých je práca poslaním. Na hodinách som si užila nekonečné diskusie aj srandičky. Odniesla som si kopec zážitkov so spolužiakmi a   spomienky na tradičné školské podujatia ako sú čítačky, plesy či volejbalový turnaj. Bolo to pre mňa nezabudnuteľné obdobie, z ktorého čerpám dodnes.

Mgr. Viktória Lancošová, PhD.

Rádio Jemné, moderátorka

Čo pre mňa znamenalo a znamená Gymnázium sv. Moniky?

Po rokoch môžem povedať, že istú formu domova. Miesto, kde som spoznala úžasných ľudí a pedagógov. Miesto, ktoré má „vychovalo“ a dalo mi zdravý základ pre život. ...a miesto, kam sa aj teraz veľmi rada vraciam. ...lebo v ňom cítim pokoj. ...áno, na niektorých chodbách ešte aj po rokoch cítim mierne napätie, ako pár minút pred písomkou z geografie, ale teraz sa nad tým len pousmejem a poviem si, že dobre bolo. Veľmi dobre. ...lebo to, čo sa začalo na Monike trvá aj teraz. Priateľstvá, alebo pekné vzťahy. ...a som za to vďačná.

Miloš Harajda,

producent, PR agent, publicista

Štyri roky na Gymnáziu Sv.Moniky mi dali do dospelého života najmä hlboké priateľstvá,

ktoré už stihol preveriť čas aj zemepisná šírka. Úprimné medziľudské vzťahy sú rovnako dôležité ako kvalitné vzdelanie, aby človek moholbezpečne a vytrvalo kráčať za svojou víziou. Najviac si cením jazykovú výbavu, ktorú mi naše gymnázium poskytlo a  svoje vedomosti opakovane používam v praxi, keď pripravujem klientom tlačové správy, články a reportáže pre magazíny, alebo v projektoch, kde tlmočím. Vzdelávanie však vnímam ako celoživotnú misiu a práve profesori GSM mi boli v tomto smere vzorom.

Mgr. Ján Kocúrko, MBA.

školský kaplán na na Spojenej škole sv. košických mučeníkov.

Gymnázium sv. Moniky zohralo priam rozhodujúcu úlohu pre moje životné smerovanie. Vo vďačnosti spomínam na kolektív pedagógov, ale aj nepedagogických zamestnancov. Práve silné spoločenstvo študentov a kolektívu zamestnancov bolo pre mňa natoľko inšpiratívne, že v súčasnosti sa snažím prispievať mojou službou na škole, aby rovnakú skúsenosť mali moji študenti.

Janais (Jana Kothajová-Dzurišová), speváčka a skladateľka

Gymnázium sv. Moniky mi bolo ako študentke tým najlepším zázemím a to po pedagogickej aj po ľudskej stránke. Túto školu som si vybrala najmä kvôli francúzštine, no škola mi nedala “len” vzdelanie, dala mi pocit, že niekam patrím, že ma tu majú radi. Cítiť sa prijatý, je pre každého teenagera kľúčové. Mala som šťastie na učiteľov aj spolužiakov, s ktorými sa stretávame dodnes. Keď sa vraciam na východ, vždy sa mám komu ozvať, koho navštíviť a som za to veľmi vďačná.

Priala by som si, aby aj moje deti zažili na škole také prijatie a budovanie vzťahov ako som zažila ja.

var. symbol: 20212022

var. symbol: 20212022