Zájazd do Talianska

Admin Novinky

Skoro každý rád cestuje alebo aspoň sníva – do akej destinácie pôjdem, aké miesta navštívim, koho nového spoznám… Našťastie aj tento rok sa nám podarilo zorganizovať zájazd do Talianska, ktorý sa stal pre mnohých, hlavne maturantov, časom oddychu po písomnej maturite.

Už v sobotu, kedy sme vyrazili z Prešova, sa autobusom niesla uvoľnená a zábavná atmosféra. Cesta bola síce dlhá, ale videli sme mnoho krás nielen Talianska, ale aj Slovenska a Rakúska. V Nedeľu ráno sme pricestovali na predmestie Ríma. Prímestským vlakom sme sa dopravili priamo do centra, kde začala prehliadka. Počas nej sme videli mnoho zaujímavých miest, ako napríklad Piazza di popolo, Španielske schody, Baziliku Santa Maria Maggiore, Fontanu di Trevi, Foro Romano – vykopávky antického Ríma a samozrejme ikonické Colosseum. Dokonca sme mali  možnosť vidieť aj rímsky maratón.

Na druhý deň sme pokračovali v prehliadke Večného mesta. Navštívili sme jeho najstaršie centrum, kde sme mohli vidieť aj nádherný Panteón, námestie Piazza Navona, a samozrejme Baziliku svätého Augustína, jedného z patrónov našej školy. Taktiež sme videli aj Lateránsku baziliku, ktorá bola v minulosti sídlom pápeža. V ten deň som bol aj v kaviarni La casa del caffè, kde robili zrejme tú najlepšiu kávu v mojom doterajšom živote.

Tretí deň sme celý strávili vo Vatikáne. Najprv sme si pozreli Námestie svätého Petra, kde nám sprievodkyňa ukázala okná, odkiaľ sa Svätý otec prihovára k ľuďom. Následne sme vyšli hore na kupolu Baziliky svätého Petra, kde sa nám poskytol dychberúci výhľad na mesto Rím. Boli sme aj vo Vatikánskych múzeách, kde sme videli mnohé antické sochy a busty, renesačné i barokové maľby, ba aj krásne ozdobené priestory múzea. Čerešničkou prehliadky bola  Sixtínska kaplnka, ktorá bola priam majstrovským dielom majstra Michelangela. Potom sme sa presunuli do baziliky, ktorá bola absolútne majestátna. Tam som si uvedomil. akí sme my – ľudia maličkí.

Na ďalši deň sme sa presunuli už mimo Ríma a išli sme sa pozrieť na vodopády Cascata delle Marmore, alebo ako sme ich volali my – kaskáde. Bolo to krásne a upokojujúce miesto, kde bolo počuť len hluk vody a vlastné myšlienky. Po vodopádoch sme sa presunuli do Assisi, kde sme navštívili krásnu Baziliku svätého Františka z Assisi. Tento deň bol príjemne oddychový, hlavne potom, ako sme zažili rušné ulice hlavného mesta.

Posledný deň zájazdu sme navštívili študentské mesto Padova, kde sme videli univerzitu, v ktorej študuje až 30 tisíc študentov a Baziliku svätého Antona Padovského, ku ktorému sa modlíme za stratené veci, ale aj za nájdenie hodnôt, zmyslu  života,  alebo aj za budúceho partnera.

Nasledovala celonočná cesta domov na Slovensko, počas ktorej sme hrali rôzne hry, rozprávali sa a zabávali.

Tento zájazd je pre mňa nezabudnuteľným zážitkom, vďaka ktorému sme mohli viac spoznať taliansku kultúru, ochutnať výborné jedlá z miestnej kuchyne a zažiť samotnú atmosféru Talianska. Výletom sme utužili a zlepšili mnohé vzťahy, lepšie sme sa spoznali a odniesli si množstvo krásnych spomienok..

 

Jozef Gača IV.B