Čo má Andy Warhol spoločné s Medzilaborcami?

Admin Novinky

V piatok 16. septembra sme sa v rámci zapojenia do literárnej ceny René rozhodli s pani učiteľkou Harvilkovou navštíviť múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. Ak ste si doposiaľ mysleli, že Andy sa v tomto meste na východnom Slovensku narodil, tak vaša domnienka je bohužiaľ nesprávna. Hneď v úvode exkurzie nám bolo povedané, že umelec mesto nikdy ani nenavštívil. Jeho rodičia sú však rodáci z blízkej dedinky Miková a sám Andy dokonca ovládal základy rusínčiny.

Múzeum disponuje troma stálymi expozíciami, je v ňom expozícia diel Andyho Warhola, expozícia o pôvode Andyho Warhola a expozícia street-art vs. pop-art. Môžeme tu nájsť širokú zbierku nielen umelcových obrazov, ale taktiež fotografií, Warholove odevy a rôzne iné artefakty. Medzi najvzácnejšie patrí dokonca košieľka, v ktorej bol umelec pokrstený. Posledná spomínaná expozícia obsahuje diela aj iných významných autorov ako napríklad Poppyho, Bambiho a iných.

Umelecký zážitok nám celý čas prehlboval výklad od veľmi sčítanej pani sprievodkyne, ktorá nám zodpovedala všetky naše otázky. Vďaka nej sme sa dozvedeli zaujímavé, ba až šokujúce informácie o umelcovej životnej ceste.

Ak túžite nasýtiť svoju umeleckú dušu a chceli by ste sa o Warholovi a pop-arte dozvedieť viac, tak múzeum vám odporúčam čo najskôr navštíviť.

Lenka Knapčoková, V. BA