Ďakovná púť k 25. výročiu školy

Pri príležitosti  25. výročia vzniku Gymnázia sv. Moniky vedenie školy zorganizovalo púť do Ríma a Assisi. Vždy som dúfal, že sa tam pôjdem pozrieť, a vďaka tomu som si jedno zo svojich cestovateľských prianí splnil.

Zoznam pamiatok, ktoré sme mali navštíviť, ma veľmi nadchol. Svätopeterské námestie, Bazilika sv. Petra, Koloseum, Forum Romanum, Pantheon a pod. Skutočne som sa tešil na tieto architektonické skvosty.

Cesta do Ríma začala omšou v školskej kaplnke a pokračovala dvadsaťdva hodinovou cestou v autobuse. Keďže každé ráno cestujem do školy autobusom, myslel som si, že cestu v pokoji prespím. Nanešťastie som sa mýlil. Už niekde v Rakúsku som chcel aspoň hodinovú prechádzku.  Keď sme ráno o ôsmej konečne sedeli vo vlaku, ktorým sme sa viezli na audienciu k pápežovi , bol som ja, aj väčšina spolužiakov, unavení. Pred vstupom na Svätopeterské námestie, kde prebiehala audiencia, sme museli prejsť kontrolou, čo bolo síce trošku nepríjemné, ale náladu nám to neskazilo. „Nevylepšilo“ nám ju však to, že sa  k nám pápež František otočil chrbtomJ - na druhej strane bolo totiž dieťa, ktorému pápež požehnal.  Náladu nám celkom skazil dážď a to, že sme boli mokrí.

V prvý deň v Ríme sme ešte navštívili Vatikánske rádio a Panteón. Práve táto budova ma chytila za srdiečko. Vysoká kupola a pocit, že ste maličký ako mravec, tam podľa mňa musel cítiť každý. Niekoľko metrov vysoká kupola má na vrchole dieru, ktorá privádza do budovy všetko svetlo. Neskôr z toho čerpali všetci architekti a niet sa čomu čudovať. Ak by som mal ísť do Ríma, tak určite kvôli Panteónu. Navštívili sme aj ďalšie krásne budovy a medzi nimi aj Sixtínsku kaplnku, ktorá bola skutočne preplnená. Musím sa priznať, že množstvo turistov mne trošku osobne skazilo dojem z väčšiny pamiatok.

Veľmi  silná bola však duchovná stránka putovania. Či už možnosť vidieť Svätého otca, Baziliku svätého Petra, Laterano. Najsilnejší duchovný zážitok som osobne prežil pri hrobe svätej Moniky. Boli sme v malej katedrále a ešte menšej kaplnke, kde bolo málo svetla. O to ľahšie som sa zahĺbil do seba. Omša a kázeň nášho kaplána ma prinútila zamyslieť sa a čiastočne aj vyčarovať úsmev na tvári.

Chcem vás upozorniť, že  reštaurácie v Ríme sú drahé,  vždy sa opýtajte,  koľko stojí voda. Takýmto spôsobom nás neďaleko Baziliky Santa Maria Maggiore okradli v jednej z reštaurácií. Dal som si vtedy špagety a tešil sa, že sú za dobrú cenu. Nakoniec však prišiel bloček, na ktorom bolo o päť eur viac, než som očakával. Zistil som, že za príbory som platil dve eurá a ďalšie štyri eurá za malú pollitrovú kolu. Iba na jedle som  za štyri dni minul niečo cez šesťdesiat eur.

A nezabudnite si dávať pozor na čajky. Nič nie je tak zlé,  ako keď sa na vašu novú mikinu vyprázdni čajkaJ. A nie len tak hocikde,  ale rovno pred Bazilikou svätého Petra. Ostane fľak a celkom dosť to smrdí.

Napriek všetkým drobným problémom bola cesta do Ríma krásna, a vždy si na ňu rád spomeniem. Duchovné zážitky sú veľmi silné a krásne. Jedlo je chutné a architektúra skvostná. Rím je krásny ale hlučný. Možno preto by sa vám mohlo viac páčiť Assisi, ktoré je na kopci a vyzerá ako klasické staré talianske mestečko. Vidno z neho na kilometre ďaleko a jedlo nestojí až tak veľa. O duchovné zážitky tam tiež nie je núdza a odev sv. Františka ma prinútil zamyslieť sa.

Asi navždy budem ďakovať škole, že sa rozhodla zorganizovať púť do Ríma a Assisi. Všetky tie príhody, zážitky a krásy si zapamätám.

Damir Bocko

var. symbol: 20182019