Naša kaplnka

MONAKO - PROVENSÁLSKO – St.TROPEZ - NICE

V dňoch 24.-29.9.2018 sa malá skupinka študentov z Gymnázia sv. Moniky a Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove spolu s tromi profesormi vybrali na poznávací zájazd do Južného Francúzska. V pondelok ráno sme sa všetci stretli vo vestibule školy, kde nám pani učiteľka spravila prezenčku a my sme sa ďalej presunuli do kaplnky školy, kde nám náš pán kaplán odslúžil sv. omšu a požehnal nás pred dlhou cestou. Po omši sme sa už usadili v autobuse a boli pripravení vyraziť. Cestovali sme celý deň a celú noc.

V utorok ráno sme vystúpili vedľa starého prístavu francúzskeho mesta Nice. Spoločne sme prechádzali úzkymi uličkami starého mesta, až sme vyšli na miesto bývalej Citadelly, odkiaľ bol nádherný výhľad na celé mesto Nice, ako aj na známu Promenádu, po ktorej sme sa neskôr prešli. Počas cesty späť do mesta skupinka študentov objavila veľké vodopády, kde sa neskôr všetci presunuli a spravili si ďalšie fotky do zbierky. Po obede sme sa boli prejsť po pobreží a obdivovali azúrovú farbu priezračnej morskej vody, odkiaľ sme dostali rozchod na celé poobedie. Počas voľného programu niektorí ostali na pláži, iní sa presunuli do centra mesta na veľké nákupy v H&Mku, Zare, Sephore... Po nákupoch sme sa všetci stretli na pláži a spoločne sa vrátili k autobusu, ktorý nás odviezol do hotela.

Nasledujúci deň ráno sme sa naraňajkovali a šli na prehliadku do parfumérie Fragonard v mestečku Grasse. Videli sme, ako sa vyrábajú parfumy či mydielka, ktoré sme si neskôr mohli zakúpiť v ich predajni. Po prehliadke sme cestovali do mesta Aix-en-Provence, kde sme mali možnosť vidieť niekoľko pekných fontán, na námestí sme stretli aj našich bratov Čechov, ktorí tam spolu s inými oslavovali Deň Jazykov, zaspievali sme si s nimi pár pesničiek a po celom dni sa znova presunuli do hotela.

Tretí deň sme absolvovali prehliadku v Múzeu levandule, kde sme si tiež mali možnosť zakúpiť výrobky z levandule. Nasledovala cesta do Saint-Tropez, kde sme sa všetci veľmi tešili. Obdivovali sme veľkolepé jachty v prístave, prešli sme sa uličkou, kde sa nachádzali obchodné domy najznámejších módnych značiek, ako sú Chanel, Valentino, Louis Vuitton, Gucci, Prada... Večer sme sa loďou plavili zo Saint-Tropez do Port Grimaud, kde nás už čakal autobus a odviezol do hotela.

Ďalší deň sme boli v Monaku, na ktoré sme sa tešili asi najviac. Navštívili sme Oceánografické múzeum, katedrálu Notre-Dame, prešli sme sa okolo kniežatského paláca, kochali sa krásnymi výhľadmi a v poobedných hodinách sa presunuli na jedinú verejnú pláž v Monte Carle, kde sme sa vykúpali v čistom mori. Večer sme sa presunuli do autobusu, ktorým nasledovala už len cesta domov. Všetci sme boli unavení, trošku smutní, že sa nám tieto pekné dni končia, ale na druhej strane šťastní, že ideme naspäť domov.

Po tomto výlete boli naše peňaženky síce prázdne, ale naše srdcia plné spomienok, na ktoré nikto z nás určite tak skoro nezabudne. Spoznali sme kultúru južného Francúzska, krásne mestá, ale aj nových ľudí, ktorí sa stali našimi kamarátmi. V mene všetkých študentov by som sa touto cestou chcela ešte raz poďakovať p.uč. Kazimírovej, p.uč. Roháčovi, p.uč. Šutkovej, ale aj našim milým pánom šoférom Marekovi a Jožkovi za organizáciu a príjemnú atmosféru počas celého zájazdu a Tomu hore za šťastný návrat domov.

Dominika Gargalíková 3.C

var. symbol: 20182019