Naša kaplnka

Transplantácie a darcovstvo

17. máj 2018 bol deň, kedy  naši študenti mali možnosť získať informácie aké sú skutočnosti  a fakty o transplantáciách a darcovstve.  Túto tému rozvinuli v svojich prednáškových vstupoch i v rámci diskusie vzácni hostia:

MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, hlavný transplantačný koordinátor SR, primár Transplantačného oddelenia UNLP v Košiciach, krajský odborník pre orgánové transplantácie pre košický a prešovský samosprávny kraj, Mgr. Vlasta Pagáčová – predsedníčka občianskeho združenia Dar života a pacientka po transplantácii srdca a Mgr. Marek Popovič z transplantačného oddelenia UNLP v Košiciach.

Mgr. Vlasta Pagáčová predstavila žiakom svoj životný príbeh, kedy transplantácia srdca bola pre ňu jedinou možnosťou záchrany a darované srdce bolo pre ňu zmenou kvality života. Predstavila žiakom svoje prežívanie, ťažkosti i nádej pred transplantáciou, čo to znamená pre človeka dostať nový dar života a aká je potreba hovoriť o tejto téme vo verejnosti, pretože každý z nás sa môže ocitnúť na ktorejkoľvek strane darcu, či toho, ktorý bude obdarovaný. MUDr. Ľuboslav Beňa žiakom prezentoval problematiku darcovstva v teórii a praxi, aká je legislatíva, kto môže byť darca, kto nie, aké orgány sa odoberajú, za aký čas musia byť transplantované, v ktorých nemocniciach na Slovensku sú odberové centrá, ako prebieha manažment darcu i zaujímavosti z praxe.

Žiakov (III. A, III. B, III. C a IV. BA) téma zaujala a aktívne sa zapájali do diskusie, ktorá bola prínosom, dala nielen odpovede, ale zanechala vo všetkých zúčastnených aj ďalšie nevypovedané otázky. Budeme veľmi radi, ak sa nám podarí v týchto aktivitách pokračovať aj vďaka spolupráci  s Fakultou zdravotníctva v Prešove prostredníctvom PhDr. Terézie Fertaľovej, PhD.

var. symbol: 20182019

var. symbol: 20182019