Naša kaplnka

Učíme sa španielčinu v Španielsku

V dňoch 17.11-24.11.2017 sa zúčastnilo 11 žiačok našej školy  na jazykovom kurze španielskeho jazyka v Alicante v Španielsku. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z Nadácie EPH.

Náš „výlet“ začal v piatok  17.11.2017. Z Prešova sme vyrazili do Krakova, odkiaľ sme odleteli letom o 11:30 do Alicante. Pristáli sme v slnečnom Španielsku a na letisku už na nás čakal usmievavý riaditeľ jazykovej školy - Escuela de Espaňol Juan Sebastián Elcano - Viktor. Vzal nás na prehliadku mesta.

Prvý večer sme už trávili s rodinami, v ktorých sme boli ubytované. Rodiny nám pripravovali raňajky a večere, no predovšetkým sme s nimi mohli precvičovať španielčinu.

Počas víkendu sme boli na Hrade sv.Barbary ( Castillo de Santa Barbara), v nedeľu sme šli na omšu a potom nás pani učiteľky prekvapili menším cyklistickým výletom s výhľadom na more. Bol to nezabudnuteľný výlet!

Pracovný týždeň sme začali o 9:00 v jazykovej škole, ktorá bola blízko našich všetkých rodín. Lekciami na sprevádzala Olaya, s ktorou bol kurz veľmi zábavný. Učili sme sa hravou formou, čo sme ocenili.

Ochutnali sme aj španielske špeciality ako tapas, paella, churros. Každý deň po škole sme zažívali tú pravú španielsku siestu – sladké ničnerobenie.

Ten čas sme trávili najviac na pláži. More, slnko, piesok, ticho čo viac? Po sieste sme mali buď organizovaný program -navštívili sme Múzeum vody,  plaza de torros (býčiu arénu) či tanečnú hodinu salsy. Večer sme mali voľno a to sme sa väčšinou prechádzali po meste, objavovali nové zákutia alebo jednoducho nakupovali (dokonca aj v Primark-u sme boli!). Veľmi sa nám páčilo miestne trhovisko tzv.Mercado Central. Morské plody, ovocie, zelenina, kvety – všetko bolo čerstvé a niektoré ryby aj živé, celé to tam jedinečne rozvoniavalo.

Španieli k nám boli veľmi milí a ústretoví, vážili si to, že sa učíme ich jazyk a našu snahu s nimi komunikovať. Rodiny nám tiež vytvárali príjemnú atmosféru a starali sa o nás vzorne! Vrátili sme sa plné zážitkov, španielskej pohody a energie, dobité slnkom.

Za túto príležitosť ísť (letecky!) do Alicante sme veľmi vďačné pani učiteľke Marcele Bafalluy Gesti a pani učiteľke Slávke Murillo za doprovod a spríjemnenie pobytu.

MUCHAS GRACIAS!

Nina Šimková a Nikola Pavlíková 3.C