Gymnázium sv. Moniky Prešov

Gymnázium sv. Moniky
Hlavný vchod
Naša kaplnka
Miesto, kde si môžeme doplniť našu vnútornú energiu a porozprávať sa s Bohom
Vrchol kultúrnej sezóny - ples žiakov GSM
Gymnázium sv. Moniky
Pohľad z južnej strany
Poznávací zájazd Anglicko
Pred partnerskou školou v Salisbury
Multifunkčné ihrisko
Prvé zápasy

Lotyšsko – (takmer) výmena

Začalo sa to presne 15.6., o 0:00 pred budovou GsM stretnutím 10 študentov, pána riaditeľa a p.prof. Slivkovej. Zatiaľ plní energie sme naložili svoje objemné kufre plné darčekov pre naše host families a vydali sa na cestu do jednej z pobaltských krajín – Lotyšska.

Po pár hodinách čakania na letiskách sme konečne pristáli v cieľovej krajine, presnejšie v jej hlavnom meste, Rige. Napriek zmene, ktorá nás prekvapila na začiatku, keďže sme nakoniec nebývali v host rodinách, ale v „kláštornom dome“, darčeky sme darovali iným, zopár slovenských sladkostí pojedli a myslím, že tento „výlet “ dopadol na výbornú. Ale pekne po poriadku...

 

V prvý deň, štvrtok, nás po príchode privítal okrem iných, aj obed v školskej jedálni. Následne sme mali prehliadku školy vedenú samou p. riaditeľkou Katolíckeho gymnázia v Rige a taktiež sme nahliadli do Rádia Maria, ktoré, ak to ešte neviete, nedávno začalo svoje vysielanie aj v slovenskom jazyku.

 

V piatok sme po kratšej ceste navštívili prístavné mesto Jurmala, prešli sa po ulici Majori, nazbierali mušle a pofotili čajky pri pláži a navštívili Múzeum Rainisa a Aspazije, slávneho lotyšského spisovateľa a jeho manželky, ktorí istý čas bývali v letnom domčeku v Jurmale. Nakoniec sme sa úplne vyšťavili v Lesnom parku Dzintari a celkom unavení sme sa vrátili do nášho dočasného domova.

 

Sobotu sme začali svätou omšou v kaplnke školy, z ktorej sme síce veľa nerozumeli, lebo bola v lotyštine, no napriek tomu nám dala veľa síl do ďalšieho „výletovania“. Lotyšský národný skanzen nám dal dosť zabrať, nielen svojou rozľahlosťou, ale aj obsiahlosťou, keďže sa v ňom nachádzajú budovy a výstavné artefakty každého zo 4 regiónov Lotyšska. Najviac prekvapivá bola pre nás znalosť angličtiny jednej staršej dôchodkyne, ktorá v jednom z domov predávala ručne urobené lotyšské ozdôbky, a za ktorú by sa nemusela hanbiť ani učiteľka anglického jazyka. Popoludní sme zase navštívili Lotyšskú národnú knižnicu a pokochali sa krásnym výhľadom na mesto a rieku Daugavu.

 

Ďalší deň nás obohatil o nič menej pestrým programom. Zúčastnili sme sa slávnostnej sv. omši v kostole Sedembolestnej Panny Márie, prešli sme sa starou časťou mesta a vyviezli sa na samý vrchol kostola sv. Petra odkiaľ sme si zase užili krásny výhľad na mesto, tentoraz z druhej strany.

 

Posledný výletný deň, pondelok, sme mali tzv. oddychový program, a teda sme sa plavili na vyhliadkovej lodi cez mesto. Potom sme mali až nadmerné množstvo času na nákup magnetiek, cukríkov a iných suvenírov, aby sme náhodou nezabudli, kde sme boli. Stretli sme sa aj s niekoľkými študentmi, ktorí si už viac ako pár dní užívali zaslúžené voľno. Let späť sme si zvládli rovnako dobre ako tam a šťastne sme sa vrátili na Slovensko, plní vďaky nášmu Nebeskému Otcovi za to, že nikto sa nestratil a ani nezranil a všetko dobre dopadlo.

Paula Mihoková 2.BA

 

Rodičovský príspevok

      Rodičovský príspevok môžete uhrádzať na:

bankový účet č. SK63 7500 0000 0040 0809 1486

var. symbol: 20172018

poznámka pre príjemcu: meno a priezvisko žiaka, trieda

 

Darcovský účet:

bankový účet č: SK76 7500 0000 0040 2377 8868

var. symbol: 20172018

poznámka pre príjemcu: meno a priezvisko žiaka, trieda

Partneri

 
Ak zvyknete nakupovať cez internet či už elektroniku, oblečenie, letenky alebo čokoľvek iné, vyberte si z overených e-shopov kliknutím na tento banner. Vyberte si e-shop a pokračujte v nákupe bežným spôsobom na zvolenom e-shope. Našej škole poskytnú percento z nákupu. Nič Vás to navyše nebude stáť a škole pritom prispejete na podporu rozvoja a vzdelávania Vašich detí.
Ďakujeme.

Liturgický kalendár

Hodiny