Gymnázium sv. Moniky Prešov

Gymnázium sv. Moniky
Hlavný vchod
Naša kaplnka
Miesto, kde si môžeme doplniť našu vnútornú energiu a porozprávať sa s Bohom
Vrchol kultúrnej sezóny - ples žiakov GSM
Gymnázium sv. Moniky
Pohľad z južnej strany
Poznávací zájazd Anglicko
Pred partnerskou školou v Salisbury
Multifunkčné ihrisko
Prvé zápasy

Anglicko - poznávací zájazd

Kto by to bol povedal, že je to už mesiac, čo sme sa zúčastnili poznávacieho výletu do Anglicka? Kufre sú dávno vybalené, dáždniky uschli a magnetky si našli svoje miesto na našich chladničkách, stratené medzi ostatnými. Avšak spomienky sa zdajú byť stále živé a neblednúce...

                Vyrazili sme v sobotu 24. apríla poobede, hneď po svätej omši v našej kaplnke. Čakala nás dlhá cesta autobusom, prvá noc prespaná posediačky a prežívanie na tom, čo nám mamka zabalila.

                Prvou zastávkou bol francúzsky Štrasburg, ktorý nás privítal v nedeľu ráno. Počasie stálo na našej strane a tak sme si mohli vychutnať prechádzku po historickom centre mesta, rovnako ako aj dlhú spoznávaciu plavbu. V plnej kráse sa nám ukázala katedrála Notre Dame. Na to, aby sme si ju mohli prehliadnuť, sme museli zakláňať hlavy riadne dozadu. Katedrála bola totiž kedysi dávno najvyššou stavbou na svete! Presvedčiť sa o tom mohli tí, ktorí si vyšľapali 332 schodov až na vežu. Zároveň si tak užili nádherný výhľad na mesto.

                Ťažko povedať, či fotky dokázali zachytiť tú krásu a atmosféru, ktorú si pre nás Francúzsko nachystalo. Fotením sme však nevyšťavili len mobily, ale aj seba. Po prvom namáhavom dni sme sa znova vydali na cestu naprieč zvyškom Európy, ktorý sa tiahol pred nami. Na oddych však nebolo veľa času. Aj napriek tomu, že noc sa vliekla ako slimák, preprava trajektom z francúzskeho prístavu Calais do anglického prístavu Dover nám nerušený spánok veruže nedarovala.

                Útechou nám však bola britská pevnina, na ktorej sa týčili biele útesy a uchvacovali všetkých cestujúcich. Keď sme sa vylodili bolo skoré chladné ráno, veterno, nad nami mračná obloha a nik nevedel presne povedať koľko je hodín kvôli zmene časového pásma. Boli sme však radi, že sa môžeme usadiť do teplého autobusu a nechať sa odviezť tam, kam sa už všetci tešili. Do Londýna!

                Je ťažké výstižne opísať Londýn hŕstkou slov. Počas celého výletu sme tam strávili tri dni a každý z nich bol niečím výnimočný, zakaždým sa nám mesto ukázalo v novom svetle. Avšak to najlepšie na tom bolo zrejme to, že zrazu všetky tie obrázky z učebníc geografie a angličtiny dostali celkom nový rozmer.

                Tower of London stojaci uprostred sklenených mega obrovských budov? Nepredstaviteľné, pokiaľ to nevidíte na vlastné oči. A London Bridge hneď za rohom, čo si z obrázka uvedomí len málokto. A koľko irónie, že sa otváranie mosta zasekne práve vtedy, keď sa na to prídu pozrieť Monikári. A kto by si bol tipol, že z diaľky London Eye vôbec nevyzerá, akoby sa točilo? Ja teda určite nie. Samozrejme, že toto je len stotinka z toho, čo sme v Londýne videli. Neprehliadli sme ani Big Ben, Westminsterské opátstvo, Hyde Park, Katedrálu sv. Pavla a ani Buckinghamský palác. Kráľovnú sme síce nezazreli, no zato sme mohli vidieť výmenu konských stráží.

                O histórii Londýna sme sa nedozvedeli len od pani sprievodkyne, ale aj vďaka návšteve Museum of London, kde sme sa mohli doslova poprechádzať storočiami a zastaviť sa kdekoľvek v minulosti. Rovnako to bolo aj s Národnou galériou. A aby si nik nemyslel, že sme sa museli len vzdelávať, spomeniem nakupovanie na Oxford Street, ktoré síce prevetralo naše peňaženky, ale stálo to za to!

                V Londýne sme prespali dve noci a jednu noc v hosteli, ktorý sa nachádza v Salisbury. Utorkový deň sme tam strávili na katolíckej škole Sv. Jozefa v spoločnosti anglických študenotv, ktorí sa o nás starali, prevádzali nás po škole a odpovedali na naše otázky. Súčasťou programu bola aj prezentácia našej školy a Slovenska, ktorú si pripravili študenti bilingválnej sekcie. Vďaka tejto návšteve vznikli medzinárodné kamarátstva a hlavne nové skúsenosti v speakovaní.

                Streda sa niesla v tajomnom duchu Stonehenge. Ani strašná poveternostná situácia nás neodradila od toho, aby sme si užili dopoludnie v obkolesení megalitov. Táto návšteva vyvolala veľa otázok a ubrala ešte viac energie, ktorú sme si museli dobiť sladkou horúcou čokoládou v kaviarni múzea.

                Cestu domov sme zahájili vo štvrtok v noci. Po dlhom dni v Londýne sme sa rozlúčili s Trafalgarským námestím a plní zážitkov sme sa nechali odviezť tam, odkiaľ sme prišli. Doverský prístav privítal len málokto, všetci zarezaní spánkom sme sa zobudili až pri vystupovaní na trajekte. Túto noc by zrejme každý kto tam bol pasoval za najhoršiu.

                Nedostatok spánku sa na nás podpísal, čo sa ukázalo hneď na druhý deň v belgickom Brusseli pri návšteve Európskeho parlamentu a Parlamentaria, v ktorom sme sa mohli zaujímavou interaktívnou cestou dozvedieť podrobnosti o vzniku a existovaní Európskej únie. Celý deň sa následne tiahol v duchu únavy, nepomohla ani vôňa čokolády či waflí na každom rohu alebo socha cikajúceho chlapčeka.

                Nuž, ruku na srdce. Každý sa už v posledný deň tešil domov na mamkin teplučký obedík a vlastnú voňavú posteľ. Tento výlet nás o nič neochudobnil, práve naopak! Aj keď nás to chodenie, presúvanie sa z bodu A do bodu B, spanie v autobuse alebo počúvanie výkladu sprievodkyne pripravilo o množstvo energie, určite to za tie zážitky stálo. Mnoho z nás tam odchádzalo s tým, že svojich spolucestujúcich poznalo iba ako tváre zo školských chodieb a vrátilo sa s novými kamarátmi. Preto si za všetkých zúčastnených dovolím prehlásiť, že to bol požehnaný čas, ktorý nám veľa dal. Pán Boh zaplať!

Rodičovský príspevok

      Rodičovský príspevok môžete uhrádzať na:

bankový účet č. SK63 7500 0000 0040 0809 1486

var. symbol: 20172018

poznámka pre príjemcu: meno a priezvisko žiaka, trieda

 

Darcovský účet:

bankový účet č: SK76 7500 0000 0040 2377 8868

var. symbol: 20172018

poznámka pre príjemcu: meno a priezvisko žiaka, trieda

Partneri

 
Ak zvyknete nakupovať cez internet či už elektroniku, oblečenie, letenky alebo čokoľvek iné, vyberte si z overených e-shopov kliknutím na tento banner. Vyberte si e-shop a pokračujte v nákupe bežným spôsobom na zvolenom e-shope. Našej škole poskytnú percento z nákupu. Nič Vás to navyše nebude stáť a škole pritom prispejete na podporu rozvoja a vzdelávania Vašich detí.
Ďakujeme.

Liturgický kalendár

Hodiny